سینمایی نیوز
  • برابر با : Thursday - 7 December - 2023
کل 6637 امروز 0

خبر فوری

پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ «حریر» به دنبال اقناع فیلمسازان برای ارائه تصویر بانشاط زن ایرانی است قول مساعد دانشگاه سینما و تئاتر ارمنستان برای برگزاری هفته فیلم ایران بازدید از سینما و نشست با فرماندار ویژه شهرستان طبس پرتره رعفت هاشم پور رونمایی شد سالروز درگذشت علی حاتمی، دلبستگی شاعرانه به تاریخ ایران از قاب سینما فراخوان تجلی اراده ملی چهل و دومین جشنواره فیلم فجر اعلام شد افتتاح شعبه «مسافرخانه پدری» در شبکه سه کنسرت دو‌نوازی در خانه هنرمندان ایران تمدید مهلت ثبت نام در چهارمین دوره نمایشگاه «سازخانه» «کشتی روسی»؛ آخرین وداع با فرهنگ بومی/ ملتی که می‌خواهد تا ابد روی کشتی شناور باشد! اهمیت پارادایم اصلی فیلمنامه‌نویسی در جریان حرفه‌ای سینما فرهاد ورهرام و کارگاه «تک نگاری در سینمای مستند» برگزاری «دوره‌ شاهنامه خوانی» در موزه سینما زمان برگزاری جشنواره ملی «نماز و نیایش به روایت دوربین» تغییر کرد کنسرت آنپلاگد مهدی مدرس در فرهنگسرای نیاوران آغاز اکران فیلم سینمایی تابستان برفی در اصفهان پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ یادداشت/ برگشتن ورق با یک تصمیم درست این بانوی بزرگ سینما تنها هنرمند نبود، یک معلم اخلاق بود آیین نکوداشت زنده‌یاد پروانه معصومی‌ برگزار شد سلیمان سیسه در «سینماحقیقت» اکران دومین «ده‌گانه» کوتاه انجمن سینمای جوانان در فیلم‎‌نت مخاطبان کارگاه‌های «سینماحقیقت» چه کسانی هستند؟ تداوم نهضت سینماسازی در کشور/ توجه به شهرستان‌ها از دغدغه‌های مهم سازمان سینمایی است اولویت شورای پچینگ استان سیستان و بلوچستان با فیلم‌نامه‌های داستانی است معرفی مستندهای راه یافته به «سینماحقیقت» 19 آذرماه پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ آغاز اکران ۴ فیلم جدید از چهارشنبه در سینماها از وزیر و رئیس رسانه ملی تا حضور جمعی از دوست داران و هنرمندان در آیین ترحیم زنده یاد معصومی فعالان عرصه موسیقی برای نسل جوان ذائقه سازی کنند یادبود داریوش مهرجویی برگزار می شود «کمیته مجازات» در شبکه نمایش بچه زرنگ ۴۵ میلیاردی شد هشدار جدی به مدیران برای بلاتکلیف ماندن هزاران هنرمند تئاتر پخش «تنگنا» به یاد بازیگر فقید سینمای ایران سینمای اجتماعی نداریم بلکه سینمای نقد اجتماعی داریم/ فیلم باید کنش‌مند باشد کنسرت«در پی آن آشنا» با معرفی هنرمندان جوان به روی صحنه می رود کاشان میزبان جشنواره هانا پولاک مسافر «سینماحقیقت» شد پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ یادمان “لیلی افشار” برگزار می شود کتاب «ردیف موسیقی ایران برای پیانو» رونمایی می شود «بچه زرنگ» پرمخاطب‌ترین پویانمایی تاریخ سینمای ایران شد نهاد صنفی ناگریز از کنش سیاسی «ریشه ها» در قاب شبکه نمایش برنامه اجراهای تئاتر شهر اعلام شد فرهاد قائمیان، مدیر جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا (ع) شد لزوم همکاری کلان‌تر سازمان سینمایی و حوزه هنری مراسم ترحیم زنده یاد پروانه معصومی فردا برگزار می شود

7
مجید اکبرشاهی:

آثار راه‌یافته به بخش بین الملل واجد استانداردهای محتوایی و هنری هستند/ 75 فیلم در بخش بین الملل جشنواره رقابت میکنند

  • کد خبر : 5590
  • ۲۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
آثار راه‌یافته به بخش بین الملل واجد استانداردهای محتوایی و هنری هستند/ 75 فیلم در بخش بین الملل جشنواره رقابت میکنند
فیلم‌های امسال با تنوعی خلاقانه و با هماهنگی کامل با موضوع و مضمون جشنواره انتخاب شده‌اند و همه 61 اثری که انتخاب شده‌، واجد استانداردهای محتوایی و هنری هستند.

به گزارش سینمایی نیوز و به نقل از ستاد خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، مجید اکبرشاهی، دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، درباره آثار رسیده به این بخش عنوان کرد: در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم شهر 1871 اثر از 112 کشور جهان جشنواره ثبت‌نام کردند که این تعداد کشور شامل همه کشورهای عضو اکو نیز می‌شود، برای ما این اتفاق بسیار مهم بود. استقبال از جشنواره بسیار خوب و جالب بود چرا که علاوه بر کیفیت‌ فنی قابل توجه آثار دریافتی، از لحاظ کمّی نیز در دریافت آثار نسبت به دوره‌های پیش رشد داشتیم. فیلم‌ها را بازبینی کردیم و در نهایت 61 فیلم غیرایرانی را برای رقابت در بخش‌های مختلف بین‌الملل انتخاب کردیم. از سوی هیأت انتخاب بخش‌های ملی هم در مجموع 14 فیلم به این لیست اضافه شد که در نهایت امسال 75 فیلم در بخش بین‌الملل با هم رقابت می‌کنند.

وی درباره نحوه انتخاب آثار توضیح داد: برای جذب آثار از کشورها، مطابق شیوه‌های استاندارد بین‌المللی اطلاع‌رسانی کردیم و فیلمسازان آثار خود را برای ما فرستادند. همکاران بخش بین‌المل به عنوان شورای انتخاب بخش بین‌الملل، آثار را بازبینی و انتخاب کردند. در ابتدای انتخاب آثار، نگاهی کنجکاوانه داشتیم و اکنون که آثار نهایی انتخاب شده می‌توانم بگویم فیلم‌های این بخش دارای یک تم و تعریف مشخص و مرتبط با ماهیت جشنواره بین‌المللی فیلم شهر است.

اکبرشاهی با اشاره به موضوعاتی مانند زندگی اجتماعی و فردی در آثار، توضیح داد: در حال حاضر اگر فیلم‌های بین‌الملل در بخش‌های مختلف را ببینید، همه حول چالش‌ها، مسائل و دغدغه‌های زندگی‌ شهری است. هر چه پیش می‌رفتیم احساس می‌کردم به معنای واقعیِ جشنواره فیلم شهر نزدیک‌تر می‌شویم. این‌گونه نبود که تنها به اینکه لوکیشن آثار در شهر باشد، اکتفا کرده باشیم و آثار را وارد جشنواره کنیم. در مورد بخش بین‌الملل مطمئنم فیلم‌ها حول چه موضوعی هستند. برخی از آنها به دغدغه‌های شهری از جمله اتفاقات اجتماعی و رویدادهایی که شکل جامعه و شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پرداخته بودند. مانند سیاست‌های کشورهای در حال توسعه برای اصلاحات و تغییر چهره شهرها و چالش‌ها و مسائل ناشی از آن، اعتراضات ضدسرمایه‌داری و ضدمصرف‌گرایی در اروپا و امریکا که از طرف مردم شکل می‌گیرد و

وی ادامه داد: بخشی دیگر از آثار به دغدغه‌های زندگی فردی در جامعه شهری پرداخته بودند. مثل رنج از تنهایی و فرار از دچار شدن به روزمرگی. همچنین چالش‌های دیگری مانند آلودگی هوا، شلوغی، ترافیک و سایر مسائل که مردم ساکن یک شهر با آن مواجه هستند را شامل می‌شد. اگر به صورت تصادفی هر کدام از فیلم‌های بخش بین‌الملل را ببینید، قطعا راجع به یکی از این موضوعاتی که ذکر شد، خواهد دید. مثلا برخی از این فیلم‌ها به موضوع دستاوردهای معماری سنتی در شهرها اشاره می‌کنند، برخی به مهارت‌ها و دستاوردهای فعالیت مدیریت شهری در یک شهر می‌پردازد.

وی در پاسخ به اینکه آثار این بخش برای چه گروهی از افراد جذاب است، عنوان کرد: محتوایی که در این بخش آماده شده، به صورت همزمان برای گروه‌های مختلف جذاب خواهد بود. از طرفی این آثار برای افرادی که در حوزه مدیریت شهری و فرهنگی فعال هستند و مسئولیتی دارند بسیار جذاب و حاوی نکات تکاندهنده خواهد بود. همچنین این آثار برای پژوهشگرانی که در حوزه مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و جوامع شهری کار می‌کنند، مفید خواهد بود. و به طور کلی هم اغلب آثار برای مخاطبان سینما و جشنواره‌ها و فیلمسازانی که می‌خواهند با موضوعات شهری فیلم بسارندو دنبال تجربه‌های خلاقانه و خاص هستند نیز جذاب است و از تماشای این آثار لذت خواهند برد.

دبیر جشنواره فیلم شهر، ادامه داد: فیلم‌های امسال با تنوعی خلاقانه و با هماهنگی کامل با موضوع و مضمون جشنواره انتخاب شده‌اند و همه 61 اثری که انتخاب شده‌، واجد استانداردهای محتوایی و هنری هستند. هر کدام از آثار با دلیل و منطقی وارد این بخش شدند که سطح متوسط به بالای تکنیک را دارند و از لحاظ محتوایی هم با مضمون جشنواره مرتبط هستند. شماری از این آثار طی دو سال اخیر در جشنواره‌های معتبر و مهم دنیا حضور داشتد و جوایزی کسب کرده‌اند. البته لازم به توضیح است که این‌طور نبود که بگوییم انتخاب‌ها صرفا از میان آثار برگزیده سایر جشنواره‌ها انتخاب شده‌اند. در میان فیلم‌هایی که انتخاب نشده‌اند چندین اثر داریم که در جشنواره‌هایی شرکت کرده‌اند و جایزه‌های اصلی را کسب کرده‌اند ولی از نظر ما مرتبط با موضوع جشنواره فیلم شهر نبودند.

اکبرشاهی با بیان اینکه بیش از هزار و 800 فیلم از بخش بین‌الملل کنار گذاشته شد، یادآور شد: در میان این آثار 397 فیلم‌ هستند که در جشنواره های دیگر جوایز متعدد برده‌اند اما در لیست نهایی ما نبودند. انتخاب‌های ما در این بخش بسیار سخت‌گیرانه بود و ملاک‌مان به هیچ وجه، حضور در جشنواره‌های دیگر نبود.

هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، به دبیری مجید اکبرشاهی 27 تا 31 تیر ماه در پردیس سینما گالری ملت برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند برای دریافت آخرین اطلاعات هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر به کانال تلگرامی این رویداد هنری به نشانی  t.me/shahrfilmfest و اینستاگرام رسمی جشنواره www.instagram.com/shahrfilmfest مراجعه کنند.

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=5590

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.