سینمایی نیوز
 • برابر با : Thursday - 28 September - 2023
کل 5673 امروز 0

خبر فوری

پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه ۶ مهر 1402 واکنش اصناف سینمایی به ادامه بازداشت نایب رئیس انجمن صنفی طراحان فیلم اولین هفته مهر ماه و فیلم هایی به رنگ ایثار و شهادت در قاب تلویزیون اعلام نامزد‌های بخش تلویزیون جايزه حافظ افتتاح سینما روباز باغ کتاب تهران برای برگزاری کنسرت مشکلی نداریم فروش سینماها در شهریور ماه سال‌جاری از 54 میلیارد تومان گذشت احمد مرادپور: فیلمنامه‌نویس باید درباره داستان فیلم از خود سوال بپرسد با جشنواره‌های منطقه‌ای سینمای جوان موافقم و چرخش آن در سراسر کشور بسیار خوب است آیین نامه نهمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین منتشر شد آموزش رایگان برای هنرجویان ۲۰ دفتر انجمن سینمای جوانان ایران پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه های چهارشنبه ۵ مهر 1402 برگزاری جشنواره موسیقی سنتی اقوام ایرانی در کردستان اسامی ۱۲ فیلم ایرانی بخش مسابقه داستانی کوتاه جشنواره ۳۵ فیلم کودک اعلام شد اسامی ۱۲ فیلم ایرانی بخش مسابقه پویانمایی کوتاه جشنواره ۳۵ فیلم کودک اعلام شد اختصاص تسهیلات بانکی برای پروژه‌های سینمایی اسامی ۱۴ فیلم ایرانی بخش مسابقه بلند داستانی جشنواره ۳۵ فیلم کودک اعلام شد موافقت شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با 5 فیلم‌نامه وقتی تکنولوژی تبدیل به دیگریِ قدرتمند می‌شود اکران سه مستند در سالن حقیقت/ ادامه اکران حقیقت اعطای جایزه یک عمر فعالیت هنری به بهزاد فراهانی پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه های سه‌شنبه ۴ مهر 1402 سینما محل عرضه فرهنگ‌ها، آیین‌ها و تمدن‌هاست/ افتتاح 220 ٱمین سالن سینمایی در دولت جدید بیانیه کانون کارگردانان سینمای ایران آخرین مصوبات شورای پروانه ساخت آثار غیر سینمایی از نسل جوان صدای علیرضا طلیسچی به دلم نشست 615 مستند ایرانی متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» «از کرخه تا راین» در قاب نمایش نگاهی تحلیلی به سینمای “رسول ملاقلی پور” در موزه سینما سرمقاله پیش‌شماره نشریه جشنواره۳۵| آرزوهای بزرگ شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج _دنا آغاز به کار کرد جدول برنامه‌های شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج _دنا منتشر شد پیشخوان مطبوعات/ عکس/ صفحه نخست روزنامه های دوشنبه ۳ مهر 1402 اعلام برنامه آموزشی خبرنگاران نوجوان جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان فیلم سینمایی «آپارتمان شماره 13» نمایش داده می شود تثبیت یک جشنواره حرفه‌ای در دهه سوم/ رییس‌جمهور دست به قلم شد! باشگاه فیلم‌اولی‌های انجمن کارگاه تولید برگزار می‌کند رازهای سینمایی خورشید طلایی و پرده نقره‌ای قدردانی رئیس سازمان سینمایی از معاون اول رئیس جمهور شبکه نمایش سیما به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت افتتاح چهار پردیس سینمایی در تهران/ افزایش 19 سالن به چرخه اکران همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در روز شهادت امام یازدهم (ع) اعلام موضوع نشست‌های «بر سینمای ایران چه گذشت» فروش ۵۳ میلیارد تومانی سینما‌ها در شهریور بازم به مدرسه رسیدیم |سکانس پاییز/ پلان مهر/ صدا،دوربین، حرکت! تمدید مهلت ثبت نام در جشنواره «راه سیمرغ» عناوین کارگاه‌های جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اعلام شد از سجاده آتش تا کارو با «احمد مرادپور» در موزه سینما تجربه شکار در شمال ایران در قاب فیلم کوتاه بیست‌وسومین جلسه از فصل هشتم پاتوق فیلم کوتاه برگزار می‌شود

10

اولین اکران گفتمان فرهنگی در چهلمین جشنواره فیلم فجر

 • کد خبر : 2947
 • ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
اولین اکران گفتمان فرهنگی در چهلمین جشنواره فیلم فجر
سینما به عنوان پدیده ای نو توانسته علاوه بر جنبه ی هنری دیگر پتانسیل های قدرتمند خود در عرصه های مهم و مرتبط با اجتماع را به نمایش بگذارد. اما همین پدیده قدرتمند در سال های اخیر با فرازو فرودهایی رو به رو بوده است.

سینمایی نیوز- سینما به عنوان پدیده ای نو توانسته علاوه بر جنبه ی هنری دیگر پتانسیل های قدرتمند خود در عرصه های مهم و مرتبط با اجتماع را به نمایش بگذارد. اما همین پدیده قدرتمند در سال های اخیر با فرازو فرودهایی رو به رو بوده است. متاسفانه به لحاظ بهبود کیفیت محتوا فیلم ، ساختار ، تکنیک  واستقبال عموم مردم از این پدیده به طور جدی شاهد افت شدید ایم وپدیده ویروس کوید 19 هم مزید بر این علت شد. اهمیت سینما از این بابت که می تواند به عنوان یک ابزار کارا برای نشر و گسترش فرهنگ نقشی کلیدی ایفا کند در کشور ما -با سابقه بسیار غنی هنرهای نمایشی- متاسفانه نتوانسته است آن طور که باید نقش خود را برعهده گیرد. یکی از اقداماتی که در جشنواره فیلم فجر  امسال پدید امده است بخش فرهنگی است که جای ان در سالهای گذشته خالی بوده و هنر سینما بدون استفاده از نظریه ودیدگاه های فرهنگی در هر جامعه ای بی تاثیر وتهی خواهد بود .

برای قضاوت درباره یک فیلم نباید فقط به زمان حال محدود بود، چراکه مخاطبان در سال های آینده هم همین فیلم را خواهند دید و قضاوت خواهند کرد و در نهایت از آن تاثیر می پذیرند و این تاثیر به تدریج در جامعه تسری می یابد. همچنین فضای اجرایی جشنواره ها وحضور دست اندرکاران فیلم وفضای رقابتی وبحث وگفتگوهایی که پیش می اید اگر با رویکرد فرهنگی برنامه ریزی شود ما شاهد تولید ادبیات ورفتاری در کلیه نهادهای اجتماعی خواهیم بود واین روخداد فرهنگی در چهلمین جشنواره فیلم فجر کلیدخواهد خورد. نور ،صدا،پیوست فرهنگی

تاثیر انکارناپذیر هنر سینما ، برگزاری رخدادهای فرهنگی مرتبط به سینما  مثل جشنواره ها  بر شکل‌گیری فرهنگ در هر جامعه‌ای، زوایای مختلفی دارد، تا جایی که بسیاری از قدرت‌های جهانی سال‌ها با راه اندازی اندیشکده ها و یا موسسه های فرهنگی برای تاثیرات فرهنگی برنامه ریزی وطراحی می کنند . واقعیت این است که سینما یکی از بزرگترین ابرقدرت‌های فرهنگسازی در دنیا محسوب می‌شود که تاثیر کوچکترین نمای ظاهر شده بر آن را به سرعت می‌توان در میان مردم کوچه و بازار دید. به همین خاطر استفاده از این دنیای مدرن و در عین حال لذتبخش، وسیله‌ای تازه برای نشان دادن فرهنگ‌ها و اندیشه‌هایی است که شاید به سختی بتوان با زبان روزمره بیان کرد. بدین ترتیب این سینما وحواشی ان مثل برگزاری جشنواره ها  باید تاثیر بر جامعه و فرهنگ ایرانی داشته باشد و حداکثر بتواند برخی از تحولات  ونیازهای فرهنگی را  درآن را منعکس کند. سیاستگذاری ها  فرهنگی طبیعتاً باید در جهت تسهیل این امر باشد. بیشتر مباحث منتقدان و جامعه شناسان متوجه به تاثیر سینما و جشنواره ها  بر جامعه است. در بحث از سینمای جوامع و کشورها می توان رنگ و بو و مضامین فیلمها را بر اساس ویژگیها و ساختهای فرهنگی اجتماعی آنان دنبال کرد. بدین ترتیب سینما را نمی توان منفک از وضعیت ادبیات، و فرهنگ جامعه و نیز فلسفه علوم انسانی آن  را تبیین کرد.

دست اندرکاران برگزاری جشنواره چهلمین جای خالی حوزه فرهنگ وتاثیرات ان را درک کرده وبرای ان  چهل نشست در یک فضای فرهنگی طراحی کرده اند به امید اینکه بتوان نشاط ووجاهت تاثیر گزاری سینما را در لایه های جامعه شاهد باشند وبر مبنای ان گفتگو سازنده درتوسعه وپایداری فرهنگی در کشور پدید بیاورند ، خیلی از جوامع رو به توسعه برای رسیدن اهداف فرهنگی از صنعت سینمای خود استفاده کرده اند چرا که سینما دیالوگ انسانهایی هست که مسئله شان فرهنگ رفتار وگفتاردر رویدادهای دراماتیک شکل می گیرد وبدنبال مسئله انسان است در پرده سینمای  چهلمین جشنواره فیلم فجر اکران گفتمان فرهنگی اکران خواهد شد وقطع به یقین صاحبان نظر واندیشمندان ودانشگاهیان در کنار دیدن فیلمها به گفتگو وتولید ادبیات سازنده فرهنگی خواهند پرداخت . انشا الله.

کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=2947
 • نویسنده : کاظم نظری
 • ارسال توسط :
 • منبع : سایت جشنواره فیلم فجر
 • 252 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.