سینمایی نیوز
 • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
 • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023

خبر فوری

پیشخوان مطبوعات/ روزنامه‌های یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ «صندوق پروانه» به صورت رسمی آغاز به کار کرد صدور حکم منع تعقیب مستندسازان برنامه های موسیقی همانند سال های قبل صرفا تا نیمه ماه رمضان برگزار خواهند شد پیشنهاد نوروزی/ سه مستند از سه دنیای متفاوت محل برگزاری سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه کتاب تهران اعلام شد گفتگوی نوروزی وزیر فرهنگ با روزنامه ایران مهدی آذرپندار دبیر چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شد اضافه شدن فیلم «بچه های طوفان» به اکران نوروزی پروانه نمایش ۳ اثر سینمایی صادر شد اسامی فیلم‌های اکران نوروزی اعلام شد رضا آشفته: حال روحی‌ام خوب است و در حال درمان هستم پرورش نسل جدید بازیگر در سینما یک ضرورت است فهرست آثار پذیرفته ‌شده جشنواره تئاتر رضوی مراسم رونمایی از کتاب‌های تئاتر صاحبدلان برگزار شد ساخت اثر غیرخطی در ایران کار بسیار دشواری است انتشار ویدیوی ۱۱ مسترکلاس تخصصی مستند خداحافظی «دختر شوخ» با برادوی پس از ۵۹۹ اجرا جوادی: صندوق پروانه سینمای کودک و نوجوان را پرفروغ خواهد کرد «کن – پامنار» در سینماهای هنروتجربه روی پرده می‌رود کاشت درخت یادبود «رسول ملاقلی‌پور» توسط رئیس سازمان سینمایی موافقت سازمان سینمایی با شناور شدن قیمت بلیت سینماها اعضای شورای سیاست‌گذاری بیست‌ویکمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی معرفی شدند قدردانی مرکز مدیریت حوزه های علمیه افتتاح ۱۳۱ سالن با افزایش ۹۴۲۶ صندلی به چرخه اکران در سال ۱۴۰۱ آثار راه‌یافته به «پنجمین همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور» کاظم نظری: از تئاتر کشور دفاع جانانه کردیم محمود مقامی: به هر قیمتی که نباید جلوی دوربین رفت! «هیچ‌کس منتظرت نیست» اکران آنلاین شد تایید صلاحیت ۱۶ مدرس آموزشگاه های آزاد سینمایی موافقت با صدور پروانه نمایش یک انیمیشن سینمایی شورای صدور پروانه ساخت آثار غیرسینمایی آمار صدور مجوز برای آثار موسیقی در بهمن ماه اعلام شد «شبح اپرا» روی صحنه می‌رود اجرای نمایش «لیبرو» به زلزله‌زدگان تقدیم شد فراخوان «فصل جدید اجراهای محیطی مجموعه تئاتر شهر» مرضیه برومند بعنوان مدیر عامل خانه سینما انتخاب شد یارعلی پورمقدم درگذشت جشنواره ۱۰۰ به کار خود پایان داد جشنواره تئاتر کمدی خندستان برگزیدگان خود را شناخت مراسم اعطای پروانه صلاحیت فیلم‌اولی‌ها در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد سینمای جوان دوره درخشانی را تجربه کرد/ افزایش بیش از پیش تولید فیلم کوتاه براساس اولویت‌های سند چشم انداز/ فراهم کردن فرصت برای بروز بیشتر فیلمسازان جوان زن نامزدهای جوایز «اولیویه» معرفی شدند سینمای کوتاه جلوتر از سینمای بلند است اما فاقد مبانی نظری آغاز فعالیت «سامانه آموزش‌های برخط فرهنگ و هنر» و «گنجینه آموزش هنر» صندوق اعتباری هنر پیگیر روند درمانی رضا آشفته اسفند پُرنمایش تئاتر شهرزاد با ۱۳ اجرا/ افتتاح «کافه عاشقی» در «پلاک هفت» مهدی ابدی بازیگر و کارگردان جوان تئاتر درگذشت سیزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی رضوی نقش شهرام عبدلی در سریال آخرش جایگزین ندارد

8

اولین اکران گفتمان فرهنگی در چهلمین جشنواره فیلم فجر

 • کد خبر : 2947
 • ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
اولین اکران گفتمان فرهنگی در چهلمین جشنواره فیلم فجر
سینما به عنوان پدیده ای نو توانسته علاوه بر جنبه ی هنری دیگر پتانسیل های قدرتمند خود در عرصه های مهم و مرتبط با اجتماع را به نمایش بگذارد. اما همین پدیده قدرتمند در سال های اخیر با فرازو فرودهایی رو به رو بوده است.

سینمایی نیوز- سینما به عنوان پدیده ای نو توانسته علاوه بر جنبه ی هنری دیگر پتانسیل های قدرتمند خود در عرصه های مهم و مرتبط با اجتماع را به نمایش بگذارد. اما همین پدیده قدرتمند در سال های اخیر با فرازو فرودهایی رو به رو بوده است. متاسفانه به لحاظ بهبود کیفیت محتوا فیلم ، ساختار ، تکنیک  واستقبال عموم مردم از این پدیده به طور جدی شاهد افت شدید ایم وپدیده ویروس کوید ۱۹ هم مزید بر این علت شد. اهمیت سینما از این بابت که می تواند به عنوان یک ابزار کارا برای نشر و گسترش فرهنگ نقشی کلیدی ایفا کند در کشور ما -با سابقه بسیار غنی هنرهای نمایشی- متاسفانه نتوانسته است آن طور که باید نقش خود را برعهده گیرد. یکی از اقداماتی که در جشنواره فیلم فجر  امسال پدید امده است بخش فرهنگی است که جای ان در سالهای گذشته خالی بوده و هنر سینما بدون استفاده از نظریه ودیدگاه های فرهنگی در هر جامعه ای بی تاثیر وتهی خواهد بود .

برای قضاوت درباره یک فیلم نباید فقط به زمان حال محدود بود، چراکه مخاطبان در سال های آینده هم همین فیلم را خواهند دید و قضاوت خواهند کرد و در نهایت از آن تاثیر می پذیرند و این تاثیر به تدریج در جامعه تسری می یابد. همچنین فضای اجرایی جشنواره ها وحضور دست اندرکاران فیلم وفضای رقابتی وبحث وگفتگوهایی که پیش می اید اگر با رویکرد فرهنگی برنامه ریزی شود ما شاهد تولید ادبیات ورفتاری در کلیه نهادهای اجتماعی خواهیم بود واین روخداد فرهنگی در چهلمین جشنواره فیلم فجر کلیدخواهد خورد. نور ،صدا،پیوست فرهنگی

تاثیر انکارناپذیر هنر سینما ، برگزاری رخدادهای فرهنگی مرتبط به سینما  مثل جشنواره ها  بر شکل‌گیری فرهنگ در هر جامعه‌ای، زوایای مختلفی دارد، تا جایی که بسیاری از قدرت‌های جهانی سال‌ها با راه اندازی اندیشکده ها و یا موسسه های فرهنگی برای تاثیرات فرهنگی برنامه ریزی وطراحی می کنند . واقعیت این است که سینما یکی از بزرگترین ابرقدرت‌های فرهنگسازی در دنیا محسوب می‌شود که تاثیر کوچکترین نمای ظاهر شده بر آن را به سرعت می‌توان در میان مردم کوچه و بازار دید. به همین خاطر استفاده از این دنیای مدرن و در عین حال لذتبخش، وسیله‌ای تازه برای نشان دادن فرهنگ‌ها و اندیشه‌هایی است که شاید به سختی بتوان با زبان روزمره بیان کرد. بدین ترتیب این سینما وحواشی ان مثل برگزاری جشنواره ها  باید تاثیر بر جامعه و فرهنگ ایرانی داشته باشد و حداکثر بتواند برخی از تحولات  ونیازهای فرهنگی را  درآن را منعکس کند. سیاستگذاری ها  فرهنگی طبیعتاً باید در جهت تسهیل این امر باشد. بیشتر مباحث منتقدان و جامعه شناسان متوجه به تاثیر سینما و جشنواره ها  بر جامعه است. در بحث از سینمای جوامع و کشورها می توان رنگ و بو و مضامین فیلمها را بر اساس ویژگیها و ساختهای فرهنگی اجتماعی آنان دنبال کرد. بدین ترتیب سینما را نمی توان منفک از وضعیت ادبیات، و فرهنگ جامعه و نیز فلسفه علوم انسانی آن  را تبیین کرد.

دست اندرکاران برگزاری جشنواره چهلمین جای خالی حوزه فرهنگ وتاثیرات ان را درک کرده وبرای ان  چهل نشست در یک فضای فرهنگی طراحی کرده اند به امید اینکه بتوان نشاط ووجاهت تاثیر گزاری سینما را در لایه های جامعه شاهد باشند وبر مبنای ان گفتگو سازنده درتوسعه وپایداری فرهنگی در کشور پدید بیاورند ، خیلی از جوامع رو به توسعه برای رسیدن اهداف فرهنگی از صنعت سینمای خود استفاده کرده اند چرا که سینما دیالوگ انسانهایی هست که مسئله شان فرهنگ رفتار وگفتاردر رویدادهای دراماتیک شکل می گیرد وبدنبال مسئله انسان است در پرده سینمای  چهلمین جشنواره فیلم فجر اکران گفتمان فرهنگی اکران خواهد شد وقطع به یقین صاحبان نظر واندیشمندان ودانشگاهیان در کنار دیدن فیلمها به گفتگو وتولید ادبیات سازنده فرهنگی خواهند پرداخت . انشا الله.

کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=2947
 • نویسنده : کاظم نظری
 • ارسال توسط :
 • منبع : سایت جشنواره فیلم فجر
 • 124 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.