سینمایی نیوز
 • برابر با : Sunday - 23 June - 2024
کل 8166 امروز 2

خبر فوری

مناظره‌های فرهنگی انتظارات را برآورده نکرد/ برگزاری اولین جشن سالانه فیلم‌های هنر و تجربه/ تولید سه مستند با محوریت شهید جمهور/ مجموعه فیلمخانه ملی ایران افتتاح می‌شود صفحه اول روزنامه های یکشنبه ۳ تیر ماه ۱۴۰۳ تاکید رئیس سازمان سینمایی بر حمایت جدی از تولید فیلم‌های تجربی فروش سینمای ایران در خرداد 1403 اعلام شد صفحه اول روزنامه های شنبه 2 تیر ماه 1403 صفحه اول روزنامه های آخرین روز بهار 1403 سینما محراب شهر قم به سمفا متصل شد آخرین مصوبات شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی فراخوان نخستین «جشنواره عکس تهران» منتشر شد / معرفی دبیر و داوران اکران 6 مستند در سالن حقیقت تداوم نهضت سینماسازی در شهرهای کم‌برخوردار ما در اخلاق در سینما موفق بودیم فراخوان هشتمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران منتشر شد فروش سینمای ایران در هفته سوم خرداد اعلام شد موافقت شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با 8 فیلم‌نامه خزاعی: سینما، ابزاری برای غنی‌سازی فرهنگی و تعامل بین کشورها و مردم است آغاز پیش ثبت نام مدرسه مستند حقیقت لزوم تداوم بی‌وقفه فعالیت‌های سینمایی/ گروه سینمایی فرهنگ، مطالبه قدیمی سینماگران است امضای موسولینی پای جشنواره کن! انتشار فراخوان بخش ملی چهل و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آغاز دوره جدید فعالیت آسیفا ایران تغییر فراخوان «فجر» به نفع فیلمسازان سینمای کوتاه/ دایره انتخاب‌ها متنوع‌تر می‌شود فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران منتشر شد از «آخرین کوسه نهنگ» تا «خانواده خلج» «گروه سینمایی فرهنگ» راه‌اندازی شد فروش سینمای ایران در هفته دوم خرداد اعلام شد قلب سینمای کودک دوباره در اصفهان می‌تپد جشن مهر سینما متعلق به خانواده سینماست‌ / مهر سینما جلوه‌ای از عدالت فرهنگی دولت سیزدهم ابلاغ طرح حمایت از «تهیه‌کنندگی استانی سینما» برای تقویت سینمای استانی فروش سینمای ایران در هفته نخست خرداد اعلام شد نگاهی دقیق‌تر به مهم‌ترین آکادمی سینمایی سال در «جایزه اسکار» فراخوان هجدهمین جشنواره «سینماحقیقت» منتشر شد انتشار فراخوان جشنواره فیلم فجر ۴۳؛ هفته آینده قدردانی محمد خزاعی از همدلی و حضور جامعه سینمایی کشور در سوگ شهدای خدمت نمایش مستند جنجالی «سینماحقیقت» قدردانی رئیس سازمان سینمایی از فعالیت‌های انجمن سینمای جوانان ایران / واگذاری حمایت از تولید فیلم‌های تجربی به مرکز گسترش سینماهای کشور ۱۴ و ۱۵ خرداد تعطیل هستند استقبال و همدلی گسترده سینماگران تیغه‌های فلزی حریم مجموعه تا ۴۵ روز دیگر نصب می‌شود افتتاح دو سالن سینما در مجتمع روتانو تا پیش از دهه فجر آغاز اجراهای صحنه‌ای موسیقی از دوشنبه اطلاعیه تمدید ثبت نام در سامانه المپیاد ملی آموزش هنر کاهش فروش سینما‌ها در هفته گذشته 15 مستند پروانه نمایش گرفتند مهلت ارسال آثار به ششمین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران تمدید شد عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ «آنورا» نخل طلای کن ۲۰۲۴ را برد/ اختتامیه تحت تاثیر جنگ غزه مراسم بزرگداشت خادم فرهنگ دوشنبه توسط اهالی هنر برگزار می‌شود آخرین مصوبات شورای پروانه نمایش آثار غیرسینمایی آغاز ثبت نام متقاضیان کارگردانی فیلم اول سینمایی در سال ۱۴۰۳

10

«تک سوار قدیمی»

 • کد خبر : 7767
 • ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۵:۰۵
«تک سوار قدیمی»
تاریخ در تو ریشه دارد. نظاره گریِ مومنانه ات بر تاریخ بی‌نقابِ این سرزمین، شرف دارد.

در این گذر طوفانی و پرهیاهوی ۵۵ ساله، چه شمایل ها و نقش مایه ها که از تو ندیدیم.” قیصر” براستی یک معجزه بود و منتقدِ ملیحی که تعبیر “داج سیتی تا بازارچه نایب گربه” را به آن داشت، در تاریخ محو شد. وقتی جوان عاصیِ زیر بازارچه، بی تدارک و بی ادا و اصول هویت اصیل و نگاه کُنشمند ش را به رخ
می کشد، نقشی ماندگار و تاریخ‌ساز پیدا می‌کند. وقتی” رضا موتوری” عقیده ی گمنامش را در یک جابجایی و حلولِ ناکامِ طبقاتی عیان می کند، به دل می‌نشیند و سرانجامِ تراژیکش،فانتزی را پَس می‌زند و واقعیت تلخ انسانی می‌شود که با آن خاستگاه و ریشه های سنتی اش امکان جولاندهی در دنیای تغییر یافته و اَخته ی پیرامونش را ندارد و چه کنایه آمیز و جسورانه تو از آن قهرمان ستیزه‌ جو در “قیصر”، به این ضدقهرمان شکننده و تنها و سمپاتیک رسیدی.
با “داش آکل”،” خاک” و “غزل” نشان دادی که می توان با اتکاء به ادبیات داستانی، همچنان “مولف” بود.”گوزنها”یَت، استثنایی ثبت شده دردل تاریخ برای نمایش یک رئالیسم نابِ انسانی ست؛رئالیسمی که جلوتر از سیاست و عقیده و آرمان با خود انسان و خصایص والایش کار دارد و رفاقت را در یک مرامنامه و پیشنهاد اجتماعی تجویز می کند. زمانه شناسیِ
بِ هنگامَت در “سفر سنگ” با یک خوش‌بینی تاریخی گره خورد و از فرد بدبین و بی اعتماد، به جمعی هم نفس با عزم مشترک رسیدی. اما در گذرِ پرشتاب از آن بزنگاه تاریخی، به
واقع بینی و آینده نگریِ تحقق یافته در “خط قرمز” رسیدی که امکان نمایش و بازخورد پیدا نکرد و مصائبِ دشوار رفته‌ پنرفته مسیر کارت را ناهموار و پر دست انداز کرد.” طاقت” در این تندباد بی امان حوادث،سرلوحه و ترجیع بند زندگی ات شد.

ما همراهان سرسخت در این وصلت عاشقانه با اسب های قدیمی ات،چه بی محابا که نتاختیم و چه زخم ها و
چاقو هاکه نخوردیم. در این عبور مداومِ کسالت بار ، دلخوشی مان رسیدن به قبیله ای بود که عطر عدالت در آن می دمید. ما با تو و آدم های افراشته و
عدالت خواهت قد کشیدیم و سپیدمو شدیم.
هنوز در پهنه ی ذهن بی قرار و ناآرام و جستجوگرت، میهمانِ مجلسِ ” خائن کُشی” ایم. هنوز دل به شورشیان آرمان‌خواهی بسته ایم که همدل و همراه، سرود عدالت و آزادگی و آدمیّت سر می دهند. از خودت آموختیم که “خیال تنها راه زنده ماندن است”.*

” تیغ و ابریشم”،” دندان مار”،” گروهبان”،” ردپای گرگ”،”سلطان”،” اعتراض”،” حکم”،” جرم” ،” خون شد و “خائن کشی”، گواهی صادق بر حقانیت و سرپا ماندن و حضور جاری ات در این دوران سُربی هستند.
رخصت می گیرم تا یادی کنم از یکی از تصاویر دلنشینِ حریم شخصی ات که خود نظاره گرش بودم. شهادت می‌دهم که چه پُر مهر رسم” رفاقت” را در آن همدلیِ عاشقانه به جا آوردی و نهایتاً خودت را سیبلِ خروج سرخوشانه ی همدمی کردی که حُرمَت نگه نداشت وساز ناکوک خودش را زد.
با دیگر آثارت در واد ی های‌ دیگر چون “جسدهای شیشه‌ای”،” عین‌القضات”،” زخم عقل” و… کابوس های در هم آمیخته با ذهن نوستالژیکت که طی این سالها روی بومِ نقاشی آورده‌ای، نشان دادی که بدعهدی روزگار و محدودیت ها نمی تواند عرصه را بر هنرمند صاحب عقیده و حق طلب و معترض تنگ کند….

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=7767
 • نویسنده : جواد طوسی
 • ارسال توسط :
 • منبع : اعتماد، سینما یکتا
 • 331 بازدید
 • يک دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 1
 1. دوستی دارم که عاشق استاد کیمیایی است ، و آرزوی شاگردی استاد را دارد . دلم می خواهد این خبر را در اینحا منتشر کنم ، تا استاد ببیند که شاگردانی دارد ، درست است که کم کارند اما ایرانی بودن را با افتخار فریاد می زنند.
  کارگر استودیو شبکه باران ، با فعالیتهای رسانه ای شخصی خود از جمله حضور در جشنواره های فیلم و فیلمنامه، همچنین حضور به عنوان نویسنده و خبرنگار در رسانه های محلی،ملی و بین المللی خوش درخشید.

  کارگری که نامش بین فعالترین هنرمندان قرن می درخشد

  به گزارش خبرنگار ما ، برخی رسانه ها در خبری اعلام کردند : نام حجت بقایی به عنوان فرد رسانه ای (خبرنگار – مستندساز – شاعر و ترانه سرا – تکنسین رسانه) فعال قرن بیستم در نشریاتی چون scientiano – geniano – regime – stringfix – flock و amazon و نشریات دیگر معرفی شده است. این برای پانزدهمین سال متوالی است که نام این هنرمند رشتی در این نشریات می درخشد.

  بقایی به عنوان پژوهشگر فعالیت خود را از مرکز نظرسنجی ارشاد آغاز کرد و بعدها با مراکز پژوهشی به همکاری ادامه داد.

  ایشان در حوزه های فیلمنامه نویسی، ادبیات، خبرنگاری هم فعالیتهایی دارند.

  بقایی تاکنون بیش از سیصد مستند و برنامه ترکیبی را تهیه یا کارگردانی کرده است.

  در این رسانه ها ذکر شده : حجت بقایی از سال ۱۳۹۵ رسماً در امور مشاوره فعالیت می کنند و از افتتاح باشگاه مشاورین زیست بوم کسب و کار با باشگاه همکاری می نماید.

  حجت بقایی تجربه همکاری با دانشگاه ابن سینای گرجستان و دانشگاه جهانی ورزش را دارد.
  برای مصاحبه با این هنرمند که در اغلب جشنواره ها مسابقات به عنوان هنرمندگیلانی حضور یافته تماس گرفتیم ، موفق به مصاحبه نشدیم .

  عضو خانه سینما ، عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران ایران ، عضو فعال جامعه روابط عمومی کشور ، عضو جامعه تولیدکنندگان ویدیویی کشور و … از جمله فعالیتهای اجتماعی این کارگر استودیویی شبکه باران است .

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.