سینمایی نیوز
  • برابر با : Friday - 19 April - 2024
کل 7829 امروز 0

خبر فوری

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ آئین معرفی چهره سال ۱۴۰۲ هنر انقلاب برگزار شد نمایشگاه کتاب از مهمترین رویدادهای فرهنگی است ۸ پلاتوی جدید در محل ساختمان اداره تئاتر ساخته می‌شود تدارک برنامه‌های ویژه رسانه ملی برای سی‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران آیین بزرگداشت استاد مصطفی کمال پورتراب آخرین روزهای فروردین و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شاهکار کوبریک روی آنتن شبکه نمایش موافقت شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با 5 فیلم‌نامه بزرگداشت زنده یاد مهرجویی در جشنواره فیلم مسکو اولین حضور بین‌المللی «چوپان» ‌در جشنواره «sehsüchte» آلمان «بخوانیم و بسازیم» شعار سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شد آغاز ثبت نام چهل و سومین آزمون ادواری استاندارد‌های مهارتی بخش فرهنگ و هنر فراخوان اجرا در تماشاخانه‌های مهر و ماه حوزه هنری منتشر شد نمایش برخط دو فیلم سینمایی وزرای تعدادی از کشورها برای حضور در نمایشگاه تهران دعوت شده‌اند/ حمایت بنیاد رودکی از برخی مفاخر حوزه موسیقی به‌شکل ویژه انتشار فراخوان پژوهشی سال 1403 از عملکرد شورای ارزشیابی و نظارت تا پای کار بودن مدیران تئاتری تماشای فیلم‌های درام و فانتزی در ششمین پاتوق فیلم کوتاه فصل نهم «قوی‌دل» حلقه اتصال بین حاکمیت، مخاطب و متخصصان ایجاد کرد معرفی داوران دو بخش مستند و نماهنگ مرحله واریز وجه ناشران برای حضور در نمایشگاه كتاب تهران آغاز شد نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصت مناسبی برای آشنایی با جامعه ادبی ایران و هند است عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ حضور ۲۲ هزار نفری مردم در نمایشگاه «بر‌ فراز دشت» 706 کنسرت روی صحنه رفتند آثار راه‌یافته به مرحله رقابتی جشنواره ملی تئاتر ایثار معرفی شدند معرفی داوران جشنواره فیلم اقوام ایرانی نامزدهای نهایی چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند آغاز ثبت نام ناشران دیجیتال برای حضور در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جدول اجرای عمومی نمایش‌های صحنه‌ای مشخص شد نشست هماهنگی تشکل‌های نشر با مدیران نمایشگاه کتاب برگزار شد کمک ۳۱۶ هزار دلاری اهالی سینما برای غزه تخفیف ۱ تا ۹ میلیون به هنرکارتی‌ها برای ثبت‌نام در دوره‌های هنری و سینمایی معرفی آثار بخش پویانمایی و نماهنگ جشنواره ملی فیلم اقوام صفحه اول روزنامه های سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ «رجزواره حماسی» واکنش اهالی فرهنگ و هنر به جنایت‌های صهیونیست‌ها علی قائم مقامی دبیر بیستمین جشن مدیران تولید سینما شد کمتر از یک میلیون تومان! تحقق «وعده صادق» نشان اقتدار ملی و قدرت بازدارندگی کشور است تاکید مدیرعامل بنیاد رودکی بر استفاده از هنرمندان با سابقه برای ارکستر‌ها مراسم یادبود زنده‌یاد «مجید فروغی» برگزار شد این قافله عمر عجب می گذرد فراخوان عمارت نوفل‌لوشاتو برای نمایشنامه‌خوانی از شرایط حضور در مدرسه مستندسازی مرکز گسترش چه می‌دانید؟ اجتماع مردم و اهالی هنر در پاسداشت عملیاتِ تاریخی «وعده صادق» مراسم بزرگداشت کیومرث پوراحمد در خانه سینما از سرانجام حریم تئاتر شهر تا چالش‌های جشنواره‌ها عملیات اجرایی آماده‌سازی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز شد بیانیه انجمن سینمای جوانان ایران

11
کتایون جهانگیری:

«زیر این چتر باران می‌بارد» صریح و چالشی است

  • کد خبر : 2703
  • ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۷
«زیر این چتر باران می‌بارد» صریح و چالشی است
کتایون جهانگیری مستندساز گفت: «زیر این چتر باران می‌بارد» درباره سازمان تامین اجتماعی است و مباحث مختلفی در مورد این سازمان را مطرح می‌کند.

به گزارش سینمایی نیوز و به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، کتایون جهانگیری مستندساز گفت: «زیر این چتر باران می‌بارد» درباره سازمان تامین اجتماعی است و مباحث مختلفی در مورد این سازمان را مطرح می‌کند. جامعه کارگری، بازنشستگان، بخش درمان و کارفرمایان تحت تاثیر سیاست‌هایی هستند که سازمان تامین اجتماعی تعریف می‌کند. اینکه این سیاست‌ها چه هستند و چگونه وضع شده‌اند از مواردی هستند که ما سعی کردیم به بخش‌هایی از آن در فیلم بپردازیم. خط اصلی فیلم اما بحث تولید و تاثیر این سازمان با فشار بر این بخش و در نهایت تاثیرش بر کلیت اقتصاد کشور است.

او افزود: «زیر این چتر…» یک اثر چالشی و ‌ژورنالیستی است و در آن سعی شده جسورانه وارد حوزه‌ای شویم که مساله پنجاه درصد مردم ایران است. بنابراین نیاز بود که فیلم لحنی صریح و جسورانه داشته باشد. همچنین این موضوع به شدت حساسیت‌برانگیز است و مدیران این سازمان در مقابل طرح سوال و نقد به شدت گارد دارند.

جهانگیری اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی برای این تاسیس شد که از رفاه و تولید حمایت کند. اما شیوه عملکردش به دلیل روش‌هایی که دولت‌ها بخصوص در چهار دهه اخیر در پیش گرفتند کاملا تغییر کرده است و بیشتر شبیه صندوقی شده است که مردم در آن پول می‌ریزند تا دولت هر زمان خواست از آن استقراض کند و به هر شیوه که دلش خواست آنرا پس بدهد و یا حتی پس ندهد! و این معضلی بسیار بزرگ است. در فیلم به این نکته اشاره می‌شود که این سازمان تا چه حد با رویه اشتباهی که در پیش گرفته تاثیر منفی بر بخش تولید در کشور داشته است.

جهانگیری با بیان اینکه وقتی موضوعی به این مهمی در کشور وجود دارد باید در مورد آن فیلم ساخته شود گفت: من سعی کردم صادقانه این وظیفه را انجام دهم و این فیلم را برای مردم و بخاطر مردم ساختم.

این کارگردان با اشاره به اینکه روند پژوهشی فیلم تقریبا شش ماه به طول انجامید گفت: منابع مختلفی مانند کتاب‌ها و مقاله‌ها را در اختیار داشتم همچنین تحقیقات میدانی نیز داشتیم و من با جامعه کارگری و اکثر مدیران سابق سازمان گفتگو داشتم. همچنین مرکز گسترش سینمای مستند تجربی نیز مشاورانی را برای همراهی معرفی کرد. هیات مدیره و مدیران سازمان تامین اجتماعی نیز در بخش پژوهش بی‌دریغ در کنارمان بودند.

جهانگیری از عدم حمایت برخی نسبت به فیلم اشاره کرد و گفت: از جامعه کارگری و کارفرمایان ناراضی هستم. فیلمی ساخته شد برای این دو قشر و سکوت آنها در مقابل فیلم برایم ناراحت کننده بود. مثل این است که شما به خط مقدم جنگ بروید اما خط پشتیبانی وجود نداشته باشد. بسیاری از کارفرمایان در صحبت‌های اولیه حرف‌هایی را عنوان می‌کردند اما به من می‌گفتند این حرف‌ها را جلوی دوربین نخواهیم گفت.

او گفت: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به صورت حرفه‌ای به تولید آثار مستند مشغول است. من با این مرکز چندین همکاری داشتم و می‌توانم بگویم همواره در روند تولید حساسیت بسیاری در مورد کیفیت فیلم وجود داشته است. در مورد فیلم «زیر این چتر…» حساسیت‌ها حتی بیشتر بود و دو مشاوربا دقت و وسواس به من کمک کردند.

کارگردان مستند «قطار مسیر 60» در پایان گفت: در بحث تبلیغات و آشنا سازی ذهن مردم برای تماشای یک فیلم بسیار ضعیف هستیم. شما ببینید در جهان حتی آثار داستانی که بازیگران مشهوری در آن ایفای نقش می‌کنند چه تبلیغات گسترده‌ای دارند و از چه ترفندهایی برای جذب مخاطب بهره برده می‌شود. متاسفانه در کشور ما اما اوضاع چنینن نیست. بنابراین اگر فیلمی فوق‌العاده نیز ساخته شود تا زمانی که تبلیغات مناسبی نداشته باشد مردم هم به سمت آن نخواهند رفت چراکه اصلا اطلاعی از تولید و ساخت و محتوای آن ندارند.

مستند «زیر این چتر باران می‌بارد» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در طرح اکران حقیقت به صورت آنلاین در سامانه هاشور نمایش داده می‌شود.

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=2703
  • ارسال توسط :
  • منبع : سایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، اعتماد آنلاین
  • 157 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.