سینمایی نیوز
  • برابر با : Thursday - 11 July - 2024
کل 8183 امروز 0

خبر فوری

انتشار فراخوان بخش بین‌الملل چهل و سومین جشنواره فیلم فجر روزنامه‌های شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ پربیننده‌ترین و پرفروش‌ترین سینماهای کشور در خرداد اعلام شد روزنامه‌های شنبه ۹ تیر ۱۴۰3 بزرگترین رویداد ارائه طرح تخصصی مستند برگزار می‌شود فراخوان نخستین دوره جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس «آسمان» مهاباد منتشر شد از کشف حقیقت یک قتل تا وحشت افسانه‌ای قدیمی صفحه اول روزنامه های پنج شنبه 7تیر 1403 بنیاد پویانمایی مشکل فقدان مجموعه‌ای متمرکز برای تولیدات این حوزه را رفع کرد افتتاح نمایشگاه عکس«شهید خدمت»در محل سازمان سینمایی/ پخش تیزر شهید خدمت دبیران سه جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر معرفی شدند از «بحران خاموش» تا «رزیدنت» معرفی شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره «سینماحقیقت» صفحه اول روزنامه های 4شنبه 6 تیر1403 گروه سینمایی فرهنگ کار خود را با 5 فیلم و 23 سینما آغاز کرد صفحه اول روزنامه های دوشنبه 4 تیر 1403 ۱۳ دستاورد سینمایی دولت سیزدهم؛ عدالت در سینماسازی تا استعدادیابی مناظره‌های فرهنگی انتظارات را برآورده نکرد/ برگزاری اولین جشن سالانه فیلم‌های هنر و تجربه/ تولید سه مستند با محوریت شهید جمهور/ مجموعه فیلمخانه ملی ایران افتتاح می‌شود صفحه اول روزنامه های یکشنبه ۳ تیر ماه ۱۴۰۳ تاکید رئیس سازمان سینمایی بر حمایت جدی از تولید فیلم‌های تجربی فروش سینمای ایران در خرداد 1403 اعلام شد صفحه اول روزنامه های شنبه 2 تیر ماه 1403 صفحه اول روزنامه های آخرین روز بهار 1403 سینما محراب شهر قم به سمفا متصل شد آخرین مصوبات شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی فراخوان نخستین «جشنواره عکس تهران» منتشر شد / معرفی دبیر و داوران اکران 6 مستند در سالن حقیقت تداوم نهضت سینماسازی در شهرهای کم‌برخوردار ما در اخلاق در سینما موفق بودیم فراخوان هشتمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران منتشر شد فروش سینمای ایران در هفته سوم خرداد اعلام شد موافقت شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با 8 فیلم‌نامه خزاعی: سینما، ابزاری برای غنی‌سازی فرهنگی و تعامل بین کشورها و مردم است آغاز پیش ثبت نام مدرسه مستند حقیقت لزوم تداوم بی‌وقفه فعالیت‌های سینمایی/ گروه سینمایی فرهنگ، مطالبه قدیمی سینماگران است امضای موسولینی پای جشنواره کن! انتشار فراخوان بخش ملی چهل و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آغاز دوره جدید فعالیت آسیفا ایران تغییر فراخوان «فجر» به نفع فیلمسازان سینمای کوتاه/ دایره انتخاب‌ها متنوع‌تر می‌شود فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران منتشر شد از «آخرین کوسه نهنگ» تا «خانواده خلج» «گروه سینمایی فرهنگ» راه‌اندازی شد فروش سینمای ایران در هفته دوم خرداد اعلام شد قلب سینمای کودک دوباره در اصفهان می‌تپد جشن مهر سینما متعلق به خانواده سینماست‌ / مهر سینما جلوه‌ای از عدالت فرهنگی دولت سیزدهم ابلاغ طرح حمایت از «تهیه‌کنندگی استانی سینما» برای تقویت سینمای استانی فروش سینمای ایران در هفته نخست خرداد اعلام شد نگاهی دقیق‌تر به مهم‌ترین آکادمی سینمایی سال در «جایزه اسکار» فراخوان هجدهمین جشنواره «سینماحقیقت» منتشر شد انتشار فراخوان جشنواره فیلم فجر ۴۳؛ هفته آینده

10
مجید برزگر:

«علت مرگ: نامعلوم» با کج سلیقگی شورای پروانه نمایش از جشنواره چهلم کنار گذاشته شد

  • کد خبر : 3504
  • ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
«علت مرگ: نامعلوم» با کج سلیقگی شورای پروانه نمایش از جشنواره چهلم کنار گذاشته شد
مجید برزگر تهیه کننده فیلم سینمایی «علت مرگ: نامعلوم» درباره ندادن پروانه نمایش به این فیلم و حذف آن از چهلمین جشنواره فیلم فجر سخن گفت.

سینمایی نیوز- مجید برزگر تهیه کننده فیلم سینمایی «علت مرگ: نامعلوم» درباره ندادن پروانه نمایش به این فیلم و حذف آن از چهلمین جشنواره فیلم فجر سخن گفت.

فیلم سینمایی «علت مرگ: نامعلوم» به تهیه‌کنندگی مجید برزگر و کارگردانی علی زرنگار  که پیش از این تقاضای حضور در بخش سودای سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر را داشت با حذف این اثر از سوی دبیرخانه جشنواره چهلم فیلم فجر و صادر نشدن پروانه نمایش مواجه شد. با اعلام اسامی آثار راه یافته به این رویداد، علی زرنگار کارگردان فیلم طی یادداشتی نسبت به این اتفاق اعتراض کرد. او  در متن خود تاکید کرده بود که این فیلم رای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر را داشت ولی با دخالت افرادی خارج از هیات انتخاب از جشنواره حذف شد. همچنین بهروز افخمی از اعضای هیات انتخاب فجر نیز در گفتگو با تلویزیون اعلام کرد که این فیلم یکی از سه فیلم برتر هیات انتخاب بوده است ولی به آن پروانه نمایش نداده اند.

درنهایت دیشب لیست نهایی شده فیلم های بخش سودای سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر بر اساس فیلم هایی که نسخه نهایی خود را به دبیرخانه رساندند، اعلام شد و نام «علت مرگ: نامعلوم» در این لیست نبود. در پی این این ماجرا و برای مشخص شدن تکلیف نهایی این فیلم به گفت‌وگو با مجید برزگر تهیه کننده این اثر پرداخته ایم.

مجید برزگر تهیه کننده فیلم سینمایی «علت مرگ: نامعلوم» به کارگردانی علی زرنگار در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی صبا درباره حذف این فیلم از چهلمین جشنواره فیلم فجر و صادر نشدن پروانه نمایش آن عنوان کرد: تردیدی ندارم که شورای پروانه نمایش با کج سلیقگی و بدفهمی فرصت دیدن یکی از متفاوت‌ترین و بهترین فیلم‌های امسال سینمای ایران در چهلمین جشنواره فیلم فجر را گرفت.

او افزود: روشن است که به این وضعیت اعتراض دارم و به عنوان یک هشدار و اخطار به محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی اعلام می کنم این شیوه بازبینی و کنکاش در فیلم ها و الصاق برداشت های شخصی و بی ربط به آثار سال هاست نفس های این سینما را به شماره انداخته است.

تهیه کننده فیلم سینمایی «بیرو» اظهار کرد: با رویه در پیش گرفته شده دیگر نه پروانه ساخت و نه شوراهای مربوطه قابل اتکا نیستند. نمی دانیم فیلمی که در چهار سال گذشته سه بار و از سه شورای مختلف همان سازمان سینمایی پروانه ساخت گرفته است چطور در شورای پروانه نمایش غیرقابل نمایش اعلام می شود.

این فیلمساز ادامه داد: «علت مرگ: نامعلوم» فیلمی است که به اتفاق آرا در کمیته انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر جزو ۳ فیلم اول اعلام می شود، چطور و بر چه مبنایی کنار گذاشته می شود؟ ما هنوز نمی‌دانیم خطِ قرمزهای این سینما کجاست؟ در تمام دو هفته گذشته مدام پیگیر بودیم و دریغ از یک جواب یا یک فرصت گفتگو.

تهیه کننده فیلم سینمایی «مامان» مطرح کرد: هر داستانی بسازید به گروهی برمی‌خورد یا لااقل می توانند هر تعبیر و یا بهتر بگویم سوءتعبیری داشته باشند و حالا که قدرت دارند می توانند جلوی فیلم، جلوی استعداد، انگیزه، انرژی و سرمایه هایی که ذات شان سینماست را بگیرند و انگار تنها چیزی که مهم نیست، سینماست.

تهیه کننده «دشمنان» بیان کرد: جشنواره ها دست کم فرصتِ نمایش های حداقلی فیلم ها برای مخاطبانِ جدی تر سینما و داوری، مقایسه و حضور آثار متفاوت در سینماست و جشنواره فیلم فجر هم برای فیلم‌هایی است که به لطف همین سلیقه‌ها دیگر جایی در اکران عمومی ندارند.

مجید برزگر در پایان گفت: من دیگر آثار جشنواره را ندیده ام، اما تردیدی ندارم «علت مرگ: نامعلوم» می توانست و می تواند مخاطب جدی سینمای ایران را به نسل جدید و به سینمای جدیدِ ایران امیدوار کند. به هر حال این فیلم دیده خواهد شد و در چشم اندازی عادلانه تر داوری خواهد شد اما نمی دانم سینمای ایران تا کی باید تاوان این برداشت های شخصی و نگاه های از بالا به پایین را بدهد.

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=3504

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.