سینمایی نیوز
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
کل 8126 امروز 0

خبر فوری

تیغه‌های فلزی حریم مجموعه تا ۴۵ روز دیگر نصب می‌شود افتتاح دو سالن سینما در مجتمع روتانو تا پیش از دهه فجر آغاز اجراهای صحنه‌ای موسیقی از دوشنبه اطلاعیه تمدید ثبت نام در سامانه المپیاد ملی آموزش هنر کاهش فروش سینما‌ها در هفته گذشته 15 مستند پروانه نمایش گرفتند مهلت ارسال آثار به ششمین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران تمدید شد عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ «آنورا» نخل طلای کن ۲۰۲۴ را برد/ اختتامیه تحت تاثیر جنگ غزه مراسم بزرگداشت خادم فرهنگ دوشنبه توسط اهالی هنر برگزار می‌شود آخرین مصوبات شورای پروانه نمایش آثار غیرسینمایی آغاز ثبت نام متقاضیان کارگردانی فیلم اول سینمایی در سال ۱۴۰۳ ارسال آثار هنرجویان سراسر کشور به دبیرخانه ستاد استانی المپیاد ملی آموزش هنر بررسی ابعاد اندیشه‌ای و فلسفی سینما تئاتر شهر، سنگلج و تالار هنر میزبان 9 نمایش هستند از سرگیری نمایش فیلم‌های سینمایی از امروز آمار مجوزهای دفتر موسیقی در فروردین 1403 حضور 5 فیلم فارابی در جشنواره شوالیه طلایی پایان کار تا مراسم چهلم شهیدان خدمت 6 مستند در مرکز گسترش روی پرده می‌روند عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ اولین رویداد استارتاپی فیلمنامه‌نویسی برگزار می‌شود بازگشایی سینماها از فردا جامعه سینمایی کشور همراه ملت داغدار نمایش «سبز بُن دار» ساخته منوچهر مشیری در موزه سینما عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ سالار عقیلی و محمد معتمدی در سوگ رئیس‌جمهوری خواندند تماشای فیلم هایی به رنگ مقاومت در سالروز آزادسازی خرمشهر برپایی موکب خادم‌الرضا (ع) در پهنه رودکی پیام تسلیت هنرمندان پیشکسوت در پی شهادت سید ابراهیم رئیسی پیام تسلیت انجمن سینماداران در پی شهادت رئیس‌جمهوری و هیات همراه پیام تسلیت شورای عالی سینما در پی شهادت رئیس‌جمهور فیلم هایی به مناسبت آزاد سازی خرمشهر در شبکه نمایش همدردی سینماگران مختلف دنیا در جشنواره کن هنرمندان از رییس جمهور شهید گفتند ابراز همدردی جمعی از سینماگران و هنرمندان درپی شهادت خادمان ملت خادم الرضا در ایامی که آغشته‌ به بوی امام رضا(ع) بود؛ سر بر آستان حق نهاد صفحه اول روزنامه های سه شنبه اول خرداد 1403 لحظات بدرقه «شهدای خدمت» در «عطر خدمت» ثبت می‌شود نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت برگزاری جلسه فوق العاده شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی یادبود رئیس جمهور شهید در چتر سینمای ایران در بازار جهانی کن پیام تسلیت دفتر سرود در پی شهادت رییس‌جمهور پیام تسلیت انجمن تهیه کنندگان مستند سینمای ایران پیام تسلیت خانه سینما گرچه برای ما سخت است اما رئیس‌جمهور عاقبت‌به‌خیر شد انجمن هنرهای نمایشی ایران، سوگ شهادت رئیس‌جمهور را تسلیت گفت پیام تسلیت انجمن موسیقی ایران در پی شهادت آیت الله رئیسی لغو یک هفته‌ای همه کنسرت‌های موسیقی کشور تعطیلی ۷ روزه فعالیت های فرهنگی هنری در پی شهادت رییس جمهور

0
با برگزاری آیین اختتامیه؛

نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت

  • کد خبر : 34612
  • ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۸:۲۰
نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی برندگان خود را شناخت
جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی پس از پنج روز با معرفی برندگان شش بخش رقابتی در آیین اختتامیه، به کار خود پایان داد.

به‌گزارش سینمایی نیوز و به نقل از روابط‌عمومی انجمن صنفی کارگردانان مستند، نقل از روابط‌عمومی جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی، آیین اختتامیه این رویداد سینمایی، غروب روز یکشنبه ۳۰ اردی‌بهشت‌ماه مصادف با روز ایران‌شناسی با حضور جمعی از مدیران فرهنگی، هنرمندان و اهالی رسانه در پردیس سینمایی باغ کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای مراسم و پس از افتتاح آیین اختتامیه توسط فرزاد حسنی، مجری برنامه، مهدی حیدری مدیرمسؤول موسسه فرهنگی هنری فصل هنر و محمدحسین رجبی دوانی رئیس بنیاد ایران‌شناسی و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی فیلم اقوام به ایراد سخنرانی و تشریح اولین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی پرداختند و سپس برندگان این رویداد معرفی شدند.

 

برندگان بخش فیلم‌نامه

  1. فیلم‌نامه کوتاه
  • «پرنده آرزوها» نوشته زیبا ارژنگ / دیپلم افتخار جایزه ویژه هیأت داوران به دلیل توجه و نگاه ظریف و هنرمندانه به اقوام ایرانی
  • «لک‌لک عضو خانواده» نوشته ماهنی مهرپور / جایزه دوم
  • «هاوار» نوشته حبیب ظهیرنیا / جایزه اول

 

2. فیلم‌نامه بلند

  • «صداها زندگی می‌کنند» نوشته کیارش بکائیان / تندیس ویژه جایزه ویژه هیأت داوران به دلیل نگاه موضوعی مناسب به اقوام ایرانی
  • «سکوت صحرا» نوشته مرتضی ایمانی‌راد / جایزه اول

 

برندگان بخش‌های مستند و نماهنگ‌

 

  • آرش قاسمی برای فیلم‌های «هفت سمفونی زاگرس» و «ایساتیس» / تندیس بهترین صدا

حسین قورچیان برای «پری‌خوانی» و محسن روشن برای «سمفونی ایران» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

  • ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» / تندیس بهترین تدوین

حمید فنائی برای «چنشتی‌ها»، بهمن کیارستمی و پویا پارسا مقام برای «ایساتیس» نیز در این بخش نامزد بودند.

  • مهدی آزادی برای فیلم‌های «ایساتیس» و «رؤیای یک اسب» / تندیس بهترین فیلم‌برداری

در این بخش ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» و پرویز رستمی برای «هفت سمفونی زاگرس» نیز نامزد بودند.

  • مجتبی اسماعیلی برای «شرق وحشی» / تندیس بهترین تحقیق و پژوهش

دیگر نامزدهای این بخش احسان عمیدیان برای «چنشتی‌ها» و پرویز رستمی برای «هفت سمفونی زاگرس» بودند.

  • مرتضی مطوری برای «آب سوخته» / تندیس بهترین کارگردانی
  • احسان عمیدیان برای «چنشتی‌ها» / دیپلم افتخار کارگردانی

علیرضا دهقان برای «ایساتیس»، ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» و محمدرضا حافظی برای «بختیاری‌ها» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

  • ابراهیم سعیدی برای «طعم آب» / جایزه بهترین فیلم

«ایساتیس» علیرضا دهقان و «هفت سمفونی زاگرس» پرویز رستمی نیز در این بخش نامزد بودند.

  • نازگل سوری نصب برای حضور صمیمانه در «نازگل» / جایزه ویژه هیأت داوران

 

هیأت داوران در بخش نماهنگ هیچ اثری را حائز دریافت جایزه ندانست.

 

جوایز ویژه بنیاد ایران‌شناسی

 

  • در راستای گرامیداشت آیین اقوام ایرانی، جایزه ویژه بنیاد ایران‌شناسی در بخش فیلم‌های سینمای بلند به حسین ریگی برای فیلم «میرو» تعلق گرفت.

 

  • در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی و مستند نیز جایزه ویژه بنیاد ایران‌شناسی به زهره صباغیان برای فیلم «اذان صبح به افق یزد» اهدا شد.

 

برندگان بخش‌های فیلم‌های کوتاه داستانی و انیمیشن

  1. انیمیشن کوتاه
  • «محراب آرامش» اثر زیبا ارژنگ / دیپلم افتخار
  • «راهی» اثر بهروز سلیمانی نذیر، شیرین سلیمانی نذیر و فرناز مؤذن / تندیس بهترین فیلم انیمیشن

 

2. داستانی کوتاه

  • محمدحسین ابراهیمی برای «رو به شب» / تندیس بهترین صدا

امیر نخجوان برای «افسانه کوه ننوک»، آرش ‌قاسمی برای «سفیدپوش»، امین شروانی برای «تابوت» و امیرحسین صادقی برای «بیگانه» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

  • ماهان عمادی برای «عزیز» / تندیس بهترین تدوین

بهرام ارک برای «بشقاب»، ابراهیم سعیدی برای «شکار»، مهیار بهمنش و ریحانه اسماعیلیان برای «سفیدپوش» و محمدرضا مرادی برای «افسانه کوه ننوک» نیز در بخش تدوین نامزد بودند.

  • محسن نجفی مهری برای «تی‌یره» / تندیس بهترین فیلم‌برداری

آرمین یوسف‌زاده برای «جان داد»، آئین ایرانی برای «سفیدپوش»، پویان آقابابایی برای «رو به شب» و مهدی رضایی برای «افسانه کوک ننوک» دیگر نامزدهای بخش فیلم‌برداری بودند.

  • ابوالفضل عزیزی و سیما رسولی برای «گناه» / تندیس بهترین فیلم‌نامه

دیگر نامزدهای این بخش عبارت بودند از رضا فهیمی برای «سفیدپوش»، سید مهدی موسوی برزکی برای «عزیز»، محمدرضا مرادی و گلسا غفاری برای «افسانه کوه ننوک» و اکبر زارع برای «تابوت».

  •  رضا فهیمی برای «سفیدپوش» / تندیس بهترین کارگردانی

مهدی برزکی برای «عزیز» / دیپلم افتخار بهترین کارگردانی

سهیلا پورمحمدی برای «جان داد»، محمدرضا مرادی برای «افسانه کوه ننوک»، صمد علیزاده برای «ناهید» و مصطفی ربانی برای «برف نو» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

  • محمدرضا مرادی برای «افسانه کوه ننوک» / تندیس بهترین فیلم
  • سهیلا پورمحمدی برای «جان داد» /  دیپلم افتخار بهترین فیلم

«سفیدپوش» رضا فهیمی، «عزیز» مهدی برزکی، «تابوت» اکبر زارع و دیگر نامزدهای این بخش بودند.

  • اکبر زارع برای «تابوت» / جایزه ویژه هیأت داوران

همچنین هیأت داوران به دلیل حضور مستمر و با انگیزه، از دو بازیگر، یوسف یزدانی و مجید پتکی تقدیر ویژه به عمل آورد و جایزه بهترین دستاورد هنری را به آن‌ها اعطاء کرد.

 

برندگان بخش سینمایی

 

  • زنده‌یاد اصغر یوسفی‌نژاد برای «عروسک» / تندیس بهترین فیلم‌نامه
  • سمیه تاجیک برای «خورشید آن ماه» / تندیس ویژه هیأت داوران برای فیلم‌نامه
  • آزاده صمدی برای «عزیز» / تندیس ویژه بهترین بازیگر زن
  • سویل شیرگیر برای «عروسک» / تندیس بهترین بازیگر زن

فاطمه مسعودی‌فر برای «آپاراتچی» و نازنین فراهانی برای «خورشید آن ماه» نیز در این بخش نامزد بودند.

  • ناصر هاشمی برای «عروسک» / تندیس بهترین بازیگر مرد
  • مجتبی رنجبر برای «آفتاب گرگ و میش» /  دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد

حمداله سلیمی برای «سون‌سوز» نیز در بخش بهترین بازیگر مرد نامزد بود.

  • رضا جمالی برای «سون‌سوز» / تندیس بهترین کارگردانی

ستاره اسکندری برای «خورشید آن ماه» و اصغر یوسفی‌نژاد برای «عروسک» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

  • «خورشید آن ماه» به‌تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی / تندیس بهترین فیلم

«سون‌سوز» سلمان عباسی و «آسمان غرب» حبیب والی‌نژاد در این بخش نامزد بودند.

  • محمد برادران برای جلوه‌های ویژه «احمد» / جایزه بهترین دستاورد هنری

هیأت داوران در عین حال جایزه ویژه خود را به حبیب احمدزاده برای «معجزه بناسان و چراغ جادو» به خاطر نگاه صلح‌طلبانه و هنرمندانه به مظلومیت ایران در بمباران‌های شیمیایی در طول هشت سال دفاع مقدس اهدا کرد.

 

در پایان مراسم، محمود کلاری عضو هیأت داوران بخش فیلم‌های سینمایی در سخنانی بیان کرد: «ما اولین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی را پشت سر گذاشتیم. درک و فهم چگونگی داوری فیلم‌ها بر اساس مضامین، کار بسیار دشواری بود، این که فیلمی خوب ساخته شده و تا چه حد دارای ویژگی‌های واقعی اقوام است و به مناسبات و روابط، سنت‌ها و ویژگی‌های یک اقلیم می‌پردازد، برای اولین دوره مورد داوری قرار گرفت. ما تمام سعی‌مان را کردیم تا از زاویه ایده، مفهوم و موضوع با توجه به‌عنوان جشنواره توجه کنیم و بعد به ویژگی‌های هنرمندانه و خلاقانه فیلم بپردازیم. جوایز داوران با توجه به این نکات تقسیم شد.»

 

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=34612

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.