سینمایی نیوز
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
کل 8183 امروز 0

خبر فوری

انتشار فراخوان بخش بین‌الملل چهل و سومین جشنواره فیلم فجر روزنامه‌های شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ پربیننده‌ترین و پرفروش‌ترین سینماهای کشور در خرداد اعلام شد روزنامه‌های شنبه ۹ تیر ۱۴۰3 بزرگترین رویداد ارائه طرح تخصصی مستند برگزار می‌شود فراخوان نخستین دوره جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس «آسمان» مهاباد منتشر شد از کشف حقیقت یک قتل تا وحشت افسانه‌ای قدیمی صفحه اول روزنامه های پنج شنبه 7تیر 1403 بنیاد پویانمایی مشکل فقدان مجموعه‌ای متمرکز برای تولیدات این حوزه را رفع کرد افتتاح نمایشگاه عکس«شهید خدمت»در محل سازمان سینمایی/ پخش تیزر شهید خدمت دبیران سه جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر معرفی شدند از «بحران خاموش» تا «رزیدنت» معرفی شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره «سینماحقیقت» صفحه اول روزنامه های 4شنبه 6 تیر1403 گروه سینمایی فرهنگ کار خود را با 5 فیلم و 23 سینما آغاز کرد صفحه اول روزنامه های دوشنبه 4 تیر 1403 ۱۳ دستاورد سینمایی دولت سیزدهم؛ عدالت در سینماسازی تا استعدادیابی مناظره‌های فرهنگی انتظارات را برآورده نکرد/ برگزاری اولین جشن سالانه فیلم‌های هنر و تجربه/ تولید سه مستند با محوریت شهید جمهور/ مجموعه فیلمخانه ملی ایران افتتاح می‌شود صفحه اول روزنامه های یکشنبه ۳ تیر ماه ۱۴۰۳ تاکید رئیس سازمان سینمایی بر حمایت جدی از تولید فیلم‌های تجربی فروش سینمای ایران در خرداد 1403 اعلام شد صفحه اول روزنامه های شنبه 2 تیر ماه 1403 صفحه اول روزنامه های آخرین روز بهار 1403 سینما محراب شهر قم به سمفا متصل شد آخرین مصوبات شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی فراخوان نخستین «جشنواره عکس تهران» منتشر شد / معرفی دبیر و داوران اکران 6 مستند در سالن حقیقت تداوم نهضت سینماسازی در شهرهای کم‌برخوردار ما در اخلاق در سینما موفق بودیم فراخوان هشتمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران منتشر شد فروش سینمای ایران در هفته سوم خرداد اعلام شد موافقت شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با 8 فیلم‌نامه خزاعی: سینما، ابزاری برای غنی‌سازی فرهنگی و تعامل بین کشورها و مردم است آغاز پیش ثبت نام مدرسه مستند حقیقت لزوم تداوم بی‌وقفه فعالیت‌های سینمایی/ گروه سینمایی فرهنگ، مطالبه قدیمی سینماگران است امضای موسولینی پای جشنواره کن! انتشار فراخوان بخش ملی چهل و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آغاز دوره جدید فعالیت آسیفا ایران تغییر فراخوان «فجر» به نفع فیلمسازان سینمای کوتاه/ دایره انتخاب‌ها متنوع‌تر می‌شود فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران منتشر شد از «آخرین کوسه نهنگ» تا «خانواده خلج» «گروه سینمایی فرهنگ» راه‌اندازی شد فروش سینمای ایران در هفته دوم خرداد اعلام شد قلب سینمای کودک دوباره در اصفهان می‌تپد جشن مهر سینما متعلق به خانواده سینماست‌ / مهر سینما جلوه‌ای از عدالت فرهنگی دولت سیزدهم ابلاغ طرح حمایت از «تهیه‌کنندگی استانی سینما» برای تقویت سینمای استانی فروش سینمای ایران در هفته نخست خرداد اعلام شد نگاهی دقیق‌تر به مهم‌ترین آکادمی سینمایی سال در «جایزه اسکار» فراخوان هجدهمین جشنواره «سینماحقیقت» منتشر شد انتشار فراخوان جشنواره فیلم فجر ۴۳؛ هفته آینده

20
مهدی کریمی:

همکاری با «ابراهیم حاتمی‌کیا» در «آژانس شیشه‌ای» برای من یک کلاس معرفتی بود

  • کد خبر : 1283
  • ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
همکاری با «ابراهیم حاتمی‌کیا» در «آژانس شیشه‌ای» برای من یک کلاس معرفتی بود
تهیه‌کننده «آژانس شیشه‌ای» می‌گوید: «فیلمساز، فرزند زمانه خودش است؛ او نگاه خود را دارد و باید این اجازه بدهیم که بی‌پرده و جسورتر فیلم بسازد.»

سینمایی نیوز- «مهدی کریمی» در گفت‌وگو با مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، درباره برگزاری دوره شانزدهم این جشنواره گفت: «به‌خاطر دارم در آن دوره، جشنواره فیلم فجر برای اولین بار افتتاحیه داشت که با درخشش فیلم «آژانس شیشه‌ای» شروع شد. این فیلم در افتتاحیه نمایش داده شد و با توجه به شرایطی که موضوع فیلم داشت، مورد استقبال مردم و حاضران در مراسم افتتاحیه قرار گرفت. آن سال اولین سالی بود که من کار تهیه‌کنندگی را در سینما آغاز کرده بودم و شاید موقعیتی بهتر از این برای ما نبود که زحمت جمعی را در اولین حضور جشنواره‌ای با فیلم «آژانس شیشه‌ای» تجربه کرده باشیم. چیزی که از آن دوره به‌خاطر دارم احساس رضایت از زحمتی است که گروه کشیده بود.»
او افزود: «آن سال شاید از معدود سال‌هایی بوده باشد که عمده سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر به‌اتفاق آرا به «آژانس شیشه‌ای» تعلق گرفت؛ و فیلم هم ازنظر مردم و هم از دید داوران برگزیده شد.»
تهیه‌کننده «روبان قرمز» و «اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر» اظهار کرد: «البته درست است که همیشه اختلاف‌نظر در همه دوره‌ها وجود داشته است؛ ولی به‌نظرم در آن زمان، جشنواره بسیار دوستانه‌تر برگزار می‌شد. یعنی مجموعه عوامل شرکت‌کننده در جشنواره، سعی می‌کردند بیشتر از فیلم‌دیدن لذت ببرند؛ ولی در سال‌های اخیر بیشتر به قصد کوبیدن فیلم به جشنواره می‌روند و نهایت بی‌رحمی را نسبت به تلاش همکاران دارند! هر اثری که در رویدادی مثل جشنواره فیلم فجر وارد رقابت می‌شود، دست‌کم شاخص‌های فنی و استانداردهای اولیه را دارد، ولی متأسفانه برخی از بداخلاقی‌ها را – مثل خندیدن به فیلم‌های استادان سینما- را در دهه اخیر جشنواره دیده‌ایم و این موجب می‌شود فضای صمیمی این رویداد از حالت طبیعی خود خارج شود.»
تهیه‌کننده «آژانس شیشه‌ای» گفت: امیدوارم چهلمین دوره جشنواره جشنی برای لذت بردن از سینما در کنار هم باشد؛ چرا که کسی از بی‌احترامی و بی‌ادبی به تلاش‌هایی که صورت گرفته، نفعی نمی‌برد.»
کریمی با اشاره به همکاری با دو کارگردان در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر گفت: «در آن دوره برایمان این توفیق حاصل شد که با فیلم «آژانس شیشه‌ای» و «مهر مادری» حضور آبرومندانه‌ای در حوزه تهیه و تولید داشته باشیم. من فیلم اولم را در همان سال با «کمال تبریزی» شروع کرده بودم و «آژانس شیشه‌ای» فیلم دومم بود که در نهایت دو تجربه متفاوت را پشت سر گذاشتم. «کمال تبریزی» نیز نقش استادی و بزرگ‌تری برای من داشت و در مسیر ساخت آن، کار درکنار عوامل باتجربه‌ برای من لذت‌بخش بود. این حساسیت‌های فردی و اجرایی، نقطه قوت در نتیجه کار بود. این دو اثر در سال اول تجربه کاری من با فراز و فرودهای عجیبی روبرو شد. «آژانس شیشه‌ای» اولین تجربه کاری من با ابراهیم حاتمی‌کیا در مقام تولید و تهیه بود که کلاس تجربی و معرفتی بود. اکثر عوامل فیلم باتجربه و پیش‌کسوت سینما بودند که ما را میان خود پذیرفتند. ما نیز در کار تلاش می‌کردیم کم‌وکاستی در اجرا نباشد و در بهتر ساخته شدن فیلم تلاش می‌کردیم.»
این تهیه‌‌کننده درباره یکی از حاشیه‌های این فیلم، ادامه داد: «همیشه فیلمسازی در مسیری ناهموار پیش می‌رود؛ موضوعات ساده سخت می‌شود و موضوعات سخت، سخت‌تر. تنها عاملی که این قضایا را کنار هم جمع می‌کند، تحمل و تعامل و درک و همراهی گروه از یک‌دیگر است. همه باید در خلق اثر دوشادوش هم پیش بروند. ما قریب دو-سه ماه دنبال هماهنگی پرواز هلیکوپتر برای سکانس‌های پایانی فیلم بودیم و موانع بسیاری داشتیم؛ به‌طوری که بعد از مدتی ابراهیم حاتمی‌کیا گفت «اگر این موضوع نشدنی است، من فکر دیگری برای انتهای فیلم بکنم!» با این وجود، ما تلاش کردیم این اتفاق بیفتد چون یکی از زیباترین صحنه‌هایی بود که می‌توانست در نتیجه فیلم اثرگذاری خوبی داشته باشد. به لطف خدا این اتفاق افتاد و از اتفاقات به یاد ماندنی شد.»
او یادآور شد: «نکته بعدی نیز در زمان اکران فیلم بود که زمان جشنواره و بعد از آن، با واکنش‌های عمومی بسیار دلگرم کننده و انرژی‌بخشی روبرو شدیم و این مرهون آن برکت و نیت جمعی تیم تولید و شخص ابراهیم حاتمی‌کیا بود که بعد از «بوی پیراهن یوسف» و «برج مینو» این فیلم را ساخته بود. البته نامهربانی‌هایی هم بعد از جشنواره به فیلم (در حد تلاش برای ممانعت از نمایش و شکایت نیروی انتظامی و…) برای ما پیش آمد. یادش بخیر!»
کریمی اضافه کرد: «پیش از تولید «آژانس شیشه‌ای» بخشی از مجموعه‌های مربوط به تولید در سینمای ایران اصرار داشتند که این کار ساخته نشود و اگر این موضوع را از خاطر نبریم، تا این حد دچار تنگ‌نظری و تعجب نمی‌شویم که بخواهیم سینما را محدودتر کنیم یا زبان گویای فیلم را الکن کنیم. به‌هر حال، فیلمساز فرزند زمانه خودش است و نگاه خود را دارد و باید این اجازه را به او بدهیم که بی‌پرده و جسورتر فیلم بسازد. نباید جسارت و جرأت را از فیلمساز بگیریم. امیدوارم سینما به سمت تهیه‌کنندگی برود و نه مدیر تولید بودن. متأسفانه سیاست‌گذارانی که نظرشان موثر است چندان دنبال تهیه‌کننده نیستند؛ بلکه یک کارمند تدارکاتچی لازم دارند و نتیجه همین می‌شود. تجربه ثابت کرده هر چقدر مدیران فرهنگی خواسته‌های کمتری داشته باشند و کم‌تر به فیلمسازان سفارش بدهند، فیلم‌های بهتری تولید می‌شود.»
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از 12 تا 22 بهمن 1400 برگزار خواهد شد.

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=1283

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.