سینمایی نیوز
 • برابر با : Monday - 24 June - 2024
کل 8166 امروز 0

خبر فوری

مناظره‌های فرهنگی انتظارات را برآورده نکرد/ برگزاری اولین جشن سالانه فیلم‌های هنر و تجربه/ تولید سه مستند با محوریت شهید جمهور/ مجموعه فیلمخانه ملی ایران افتتاح می‌شود صفحه اول روزنامه های یکشنبه ۳ تیر ماه ۱۴۰۳ تاکید رئیس سازمان سینمایی بر حمایت جدی از تولید فیلم‌های تجربی فروش سینمای ایران در خرداد 1403 اعلام شد صفحه اول روزنامه های شنبه 2 تیر ماه 1403 صفحه اول روزنامه های آخرین روز بهار 1403 سینما محراب شهر قم به سمفا متصل شد آخرین مصوبات شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی فراخوان نخستین «جشنواره عکس تهران» منتشر شد / معرفی دبیر و داوران اکران 6 مستند در سالن حقیقت تداوم نهضت سینماسازی در شهرهای کم‌برخوردار ما در اخلاق در سینما موفق بودیم فراخوان هشتمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران منتشر شد فروش سینمای ایران در هفته سوم خرداد اعلام شد موافقت شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با 8 فیلم‌نامه خزاعی: سینما، ابزاری برای غنی‌سازی فرهنگی و تعامل بین کشورها و مردم است آغاز پیش ثبت نام مدرسه مستند حقیقت لزوم تداوم بی‌وقفه فعالیت‌های سینمایی/ گروه سینمایی فرهنگ، مطالبه قدیمی سینماگران است امضای موسولینی پای جشنواره کن! انتشار فراخوان بخش ملی چهل و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آغاز دوره جدید فعالیت آسیفا ایران تغییر فراخوان «فجر» به نفع فیلمسازان سینمای کوتاه/ دایره انتخاب‌ها متنوع‌تر می‌شود فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران منتشر شد از «آخرین کوسه نهنگ» تا «خانواده خلج» «گروه سینمایی فرهنگ» راه‌اندازی شد فروش سینمای ایران در هفته دوم خرداد اعلام شد قلب سینمای کودک دوباره در اصفهان می‌تپد جشن مهر سینما متعلق به خانواده سینماست‌ / مهر سینما جلوه‌ای از عدالت فرهنگی دولت سیزدهم ابلاغ طرح حمایت از «تهیه‌کنندگی استانی سینما» برای تقویت سینمای استانی فروش سینمای ایران در هفته نخست خرداد اعلام شد نگاهی دقیق‌تر به مهم‌ترین آکادمی سینمایی سال در «جایزه اسکار» فراخوان هجدهمین جشنواره «سینماحقیقت» منتشر شد انتشار فراخوان جشنواره فیلم فجر ۴۳؛ هفته آینده قدردانی محمد خزاعی از همدلی و حضور جامعه سینمایی کشور در سوگ شهدای خدمت نمایش مستند جنجالی «سینماحقیقت» قدردانی رئیس سازمان سینمایی از فعالیت‌های انجمن سینمای جوانان ایران / واگذاری حمایت از تولید فیلم‌های تجربی به مرکز گسترش سینماهای کشور ۱۴ و ۱۵ خرداد تعطیل هستند استقبال و همدلی گسترده سینماگران تیغه‌های فلزی حریم مجموعه تا ۴۵ روز دیگر نصب می‌شود افتتاح دو سالن سینما در مجتمع روتانو تا پیش از دهه فجر آغاز اجراهای صحنه‌ای موسیقی از دوشنبه اطلاعیه تمدید ثبت نام در سامانه المپیاد ملی آموزش هنر کاهش فروش سینما‌ها در هفته گذشته 15 مستند پروانه نمایش گرفتند مهلت ارسال آثار به ششمین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران تمدید شد عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ «آنورا» نخل طلای کن ۲۰۲۴ را برد/ اختتامیه تحت تاثیر جنگ غزه مراسم بزرگداشت خادم فرهنگ دوشنبه توسط اهالی هنر برگزار می‌شود آخرین مصوبات شورای پروانه نمایش آثار غیرسینمایی آغاز ثبت نام متقاضیان کارگردانی فیلم اول سینمایی در سال ۱۴۰۳

11

بودن یا نبودن هنر و تجربه

 • کد خبر : 1582
 • ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۲
بودن یا نبودن هنر و تجربه
از قرائن چنین بر می آید که برخی به دلایل مختلف در صدد بی اعتبار کردن و حذف گروه هنر و تجربه از چرخه نمایش بخشی از فیلم های سینمای ایران هستند، که در گروه های مثلا حرفه ای جایی نمی توانند داشته باشند.

سینمایی نیوز- احمد طالبی‌نژاد منتقد و کارشناس سینما مطلبی با عنوان «بودن یا نبودن هنروتجربه» نوشته که در شماره جدید ماهنامه تجربه منتشر شده است.

به گزارش سینمایی نیوز و به نقل از سایت هنروتجربه، در یادداشت احمد طالبی‌نژاد آمده است:

از قرائن چنین بر می آید که برخی به دلایل مختلف در صدد بی اعتبار کردن و حذف گروه هنر و تجربه از چرخه نمایش بخشی از فیلم های سینمای ایران هستند، که در گروه های مثلا حرفه ای جایی نمی توانند داشته باشند. جالب این که تعدادی از  ابن الوقت ها روزگاری خود از دست اندر کاران یا جیره خور های این گروه بوده اند و چون به دلایلی که نمی دانیم ، دستشان از این نان دانی کوتاه شده، اکنون با موجودیش مخالفت می کنند و قصد دارند به تلافی  آن را نابود کنند، تا خیالشان راحت شود .” دیگی که برای من نجوشد، سر …” .این که گروه هنر و تجربه حاصل چه طول و عرضی است و چه تجربه های  موفق و ناموفقی در پشت سر خود دارد ، بحث مفصلی می طلبد اما، مختصرش این که سال های سال برنامه هایی به صورت تجربی برای امکان نمایش عمومی فیلم های غیر متعارف به اجرا در آمدند که متاسفانه هیچکدام نتوانستند به جریانی مستمر و مستقل تبدیل شوند . از جمله اختصاص یافتن سانس هایی از سالن های عمومی سینما زیر عنوان ” آسمان باز ” در دهه ۸۰ که یک یا دو سانس  در  روز را به نمایش این نوع فیلم اختصاص می دادند اما  به دلیل یا به بهانه  عدم استقبال مخاطبان ، پس از مدتی این طرح  بی سرانجام ماند  به رغم برخی نابسامانی ها و حتی سوء استفاده ها و خاصه خرجی هایی که در این گروه نمایشی  به عمل آمده، گروه هنر و تجربه در نزدیک به یک دهه ای که از عمرش می گذرد تنهاا محل و مکان عرضه فیلم های تجربی بوده و اگر نبود چنین امکانی ، چه بسا سینماگران جوانی که دور از سینمای معیار و متعارف دست به تجربه های فرمیک و محتوایی می زنند هم ، به دلیل نبود فضای مناسب در بازار عمومی فیلم در ایران، دست از تجربه گری بر می داشتند و به سلک فیلمفارسی سازان  امروزین می پیوستند . در آن صورت ، آثار غیر متعارفی از جمله ساخته های محمد شیروانی ، پوریا کاکاوند ،  شهرام مکری ، عبد عابست ، بهتاش صناعی ها و دیگر نوجویان سینما به رغم موفیقت های جهانی، در داخل کشور باید چکونه امکان نمایش به دست می آوردند؟ . مثل همین  بلا تکلیفی  و موقعیتی که سینمای مستند ما دارد. فقدان محل نمایش مستمر در بازار فیلم داخلی ، درد بی درمان و همیشگی فیلم های  مستند  بوده و هست که سالی یک بار در جشنواره سینما حقیقت و یکی دو جشنواره کوچک دیگر امکالن ابراز وجود دارند و دیگر هیج . گروه هنر و تجربه این امتیاز را دارا بود که برخی از آثار مستند که ظرفیت نمایش عمومی داشتند  را هم در برنامه های خود می گنجاند و برخیشان اتفاقا از فیلم های پر فروش مستند در این گروه  بوده اند . این گروه نمایشی از اوایل دهه ۱۳۹۰ با سر و صدای نسبتا زیاد به راه افتاد و چنان مورد توجه مخاطبان سینمای جدی و غیر متعارف به ویژه جوانان واقع شد که اغلب  سالن هایی که در اختیار این گروه بود،  پاتوق سینما دوستان جوان قرار گرفته بودند. از جمله سالن سینما فردوس در محوطه موزه سینما  و خانه هنر مندان که از موفق ترین سالن های ویژه این گروه بودند .

اما چه شد که هنر و تجربه به این روز افتاد ؟. شاخ و شانه کشیدن ها برخی تهیه کنندگان فیلمفارسی های امروزین از یک سو با این توهم که اگر این گروه صد در صد به موفقیت دست پیدا کند، از تعداد سالن های سینما برای نمایش تولیداتشان کاسته خواهد شد ، عدم توجه گردانندگان این تشکیلات به دیدگاه ها و پیشنهاد ها برای ارتقاء بخشیدن به شیوه عمل از جمله اصرار بر وجود سانس های پراکنده که کار جستجوی مخاطبان بالقوه را برای یافتن نزدیک ترین محل نمایش دشوار و گاه غیر ممکن می کرد و فقدان تبلیغات مناسب در رسانه های عمومی و مجازی، شیوع کرونا که تا مدت ها سالن های سینما را هم به تعطیلی کشانید  و دلایلی دیگر از جمله علل قرار گرفتن این گروه در سراشیبی سقوط است . من نه با دست اندر کاران و گردانندگان این گروه روابط خیلی نزدیک دارم و نه نانی از این گروه در سفره ام قرار گرفته  که  سنگشان را به سینه بزنم ومدیونشان باشم . حتی از نحوه اکران پراکنده فیلم موج نو در این گروه هم خیلی راضی نبودم اما، انصاف را باید در نظر گرفت . کاری هم به این جریان یا آن جریان سیاسی و عملکرد فرهنگیشان ندارم . مسئله من سینما و تجربیات سینمایی است که باید تداوم داشته باشد . برخلاف نظر برخی ها سینما فقط یک شکل ندارد. به قول ناصر تقوایی در کتاب ” به روایت ناصر تقوایی ” تالیف نگارنده، کل فیلم های جهان در سه گروه قابل دسته بندی اند . نخست فیلم های تجاری که ستون اصلی سینما ی مخاطب محور را تشکیل می دهند و وجودشان برای دوام وبقای صنعت سینما بسیار هم لازم است . و البته منظور فیلم های تجاری خوب ساخته شده است نه خزعبلاتی که به بهانه پسند مردم و احترام گذاشتن به سلیقه شان  گر و گر ساخته می شوند . دوم فیلم هایی که پلی میان سینما عامه پسند و نخبه گرا هستند . مثالش هم برخی آثار مسعود کیمیایی از جمله قیصر و  گوزن ها و  خاک وآثاری از  داریوش مهرجویی از جمله اجاره نشین ها ، هامون ، مهمان مامان و … و البته آثار اصغر فرهادی که اغلب ساخته هایش  مصداق بارز این مثال هستند؛ که هر دو گروه مخاطبان را راضی می کردند و می کنند  . اما گروه سوم آن دسته از فیلم هایی اند که خود هنر سینما را توسعه می دهند و شکل و شمایل یکنواختی ندارند. این دسته عرصه ای برای تجربه گری و گسترده کردن زبان و شکل سینما هستند . اگر نبودند کسانی همچون گدار ، تروفو ، اندی وارهول، استنج براکت  و دیگران ، چه بسا هنر سینما دچار ایستایی می شد .  بنابر این گروه هنر و تجربه باید به محلی برای نمایش فیلم هایی از این دست  تبدیل شود تا پاسدار هنر سینما باشند . حال اگر بر اثر نا بخردی یا کشمکش های غیر منطقی که اغلب ریشه سیاسی دارند این گروه از دایره امکانات نمایشی  سینمای ایران حذف شود، میدان برای سازندگان و تازندگان فیلمفارسی همچنان فراخ تر خواهد شد.»

لینک کوتاه : https://cinemaeinews.ir/?p=1582
 • نویسنده : احمد طالبی‌نژاد
 • ارسال توسط :
 • منبع : سایت هنر و تجربه
 • 206 بازدید
 • بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.